poniedziałek, 27 lutego 2012

Nowe doniesienia nad badaniami nad lekiem na SMA.

Mamy kolejną dobrą nowinę potencjalnie przybliżającą nas do dnia, w którym cały świat obiegnie wiadomość, że lek na SMA został właśnie wynaleziony.

Naukowcy dokonali kolejnego odkrycia, które być może okaże się lekarstwem na Rdzeniowy Zanik Mięśni.
Nowe badania w Szkocji dowiodły, że być może jest szansa na cofnięcie uszkodzeń mięśni powstałych w wyniku SMA.
Do tej pory sądzono, że mięśnie słabną w wyniku uszkodzeń neuronów i nerwów. Obecne badania na myszach wskazują, że w wyniku choroby mięśnie słabną jeszcze przed uszkodzeniem nerwów.

Badania na myszach w University of Edinburgh wskazują, że stosowanie leków z grupy inhibitory HDAC zwiększa poziom białka w organizmie i pomaga odwrócić szkody wyrządzone w mięśniach.

Badania prowadzone przez profesora Toma Gillingwater stwierdzają, że uszkodzenie mięśni jest w dużej mierze spowodowane przez niski poziom białka SMN i inhibitor HDAC może zwiększyć poziom tego białka w określonych grupach mięśniowych.

Testowanym myszom podano lek o nazwie Saha, który należy do grupy leków HDAC.
Wcześniejsze badania sugerowały, że SAHA jedynie wydłuża długość życia myszy z SMA. Obecne badanie nie koncentrują się już tylko na wydłużeniu życia u myszy, ale na jego szerszym wpływie na poszczególne białka w mięśniach.

SAHA jest już zatwierdzone przez US Food and Drug Administration do stosowania w bardzo specyficznej formie nowotworu (skórne objawy skórnego T-komórkowego chłoniaka). Lek nie został zatwierdzony do użytku w Europie dla tego rodzaju nowotworu.
Fakt, że lek ten został już wypróbowany na ludziach w leczeniu innej choroby może ułatwić testowanie tego leku na osobach z SMA.
Takie badania będą musiały być przeprowadzone, zanim będziemy mogli powiedzieć z pewnością, czy ten lek jest skuteczny i bezpieczny w leczeniu Rdzeniowygo Zaniku Mięśni. Niemniej jednak to kolejny malutki krok w naszym wyścigu :)

Poniżej podaję link do całego oryginalnego artykułu:

2 komentarze:

  1. Ostatnio jakby częściej pojawiają się wiadomości o "przełomach". Oby coś z tego wreszcie wyszło, czego życzę Waszemu maluchowi, innym i sobie:).

    OdpowiedzUsuń
  2. Tez choruję na zanik mięśni, jeszcze chodze mam 21 lat i jako tako funkcjonuje ale naprawde byl bym njezmiernie szczęśliwy zgdyby lek na tą chorobę został wynaleziony. Szukam i czytam, było już sporo artykułów o " przełomie " ale jak do tej pory nic z tego nie wyszło. Medycyna idzie do przodu więc mam nadzieję niedługo możemy się spodziewać prawdziwego przełomu ;) pozdrawiam ciepło ;)

    OdpowiedzUsuń